Beduinki w sieci społecznościowej

Życie kobiety w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to prawdziwy koszmar. Dlaczego? Ano choćby dlatego, że są trzymane w złotych klatkach i rzadko wypuszczane na wolność. Nie mogą wyjść z domu, pomalować paznokci, ani poprowadzić samochodu bez zgody męża. A czy zastanawialiście się kiedyś, czy kobiety w burkach mają makijaże?

Kobiety te nie mają łatwego życia, zostaje im tylko czekanie na niego, gdy ten szaleje z kolegami na quadach i nie wraca na noc. Na wspólnych wakacjach on często serfuje na desce, ona siedzie w ni kabie pod parasolem i przygląda się jego zabawie. Sama prawdopodobnie nigdy nie kąpała się w morzu. Można by rzec, iż małżeństwa żyją tu w oddzielnych światach. Dlatego też trudno tu mówić o miłości czy wolności. Jakby tego było mało to dodatkowo muszą jeszcze chodzić w burkach.

Czym jest burka?

Burka jest to rodzaj nieprzezroczystego przykrycia głowy noszonego dodatkowo oprócz chusty przez muzułmanki. Podobnie tak, jak do nikabu, burka zasłania całą głowę oprócz małego obszaru wokół oczu. Jest oczywiście jeszcze tak zwana pełna burka lub burka afgańska. Strój ten zakrywa całe ciało, w tym także oczy, które są zakryte siatką umożliwiającą widzenie.
Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Czy kobiety w burkach malują się?

Czy w ogóle kochają makijaż? Postaram się pokrótce w tym artykule rozwikłać tą zagadkę. Po pierwsze dla Emiratek pieniądze są bardzo ważne, dlatego kupują na potęgę. Jednak nigdy publicznie nie pokażą się w nowych ubraniach, gdyż te ukryte są pod czarną, długą abają? Ale to nieważne! Po prostu chcą być modne. Mają pełne szafy butów i ciuchów. Zwykle wybierają świecące dodatki, złote zegarki, eleganckie, oryginale torebki. I drogie samochody w pastelowych kolorach, które wysadzają dodatkowo kryształkami Swarovskiego. Pokazują w ten sposób swój status i podnoszą poczucie własnej wartości. Dla kobiet tutaj zakupy są jedną z tych nielicznych sfer, w których mogą o czymś decydować same. Moda to ich jedyna niezależna od decyzji męża przestrzeń. Bo nawet jeśli kobieta ma samochód, nie może wyjechać do miasta, jeśli nie pozwoli jej na to mąż, ojciec czy brat, także młodszy o kilka lat. Ale to radość, gdy uda się dostać zgodę, zabrać koleżanki na przejażdżkę za przyciemnionymi szybami, zdjąć chusty, zrobić makijaż i szaleć robiąc selfie!
Szczególnie popularny jest tu Snapchat. Wrzucasz zdjęcie, a ono zaraz i tak zniknie. Nie można go ściągnąć ani zrobić screena, więc nie ma obaw, że trafią w niepowołane ręce. Muzułmanki mają w sieci pewną dozę prywatności. Bo sąsiedzi i koledzy z pracy nigdy nie widzieli ich bez chust. Dziewczyny mogą więc wirtualnie wyjść poza cztery ściany. Mogą pokazać, jak naprawdę wyglądają, jak lubią się ubierać, jaki mają styl. I zaspokoić narcystyczne potrzeby, które mają, jak wszyscy. Dobrze widać to właśnie w centrach handlowych, gdzie w toalecie w kilka minut z twarzy znika zasłona, z głowy chusta, pojawia się wyrazisty make up, panie wdzięczą się przed lustrem i pstrykają sobie dziesiątki zdjęć. Po kilku chwilach wracają do wcześniejszego wyglądu. Brat już czeka na nie w aucie, szybko zasłaniają twarz i wracają do domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *