Czy szampon z sls szkodzi?

Kupując szampon w drogerii, czy supermarkecie ciężko natknąć się na produkt bez SLS. Sprawdź z nami czym jest SLS, jak oddziałuje na skórę i włosy, w jakich produktach kosmetycznych go znajdziemy, a także dlaczego warto go unikać.

Czym jest SLS?

SLS to skrót od Sodium Lauryl Sulfate, jego pochodna to SLES – Sodium Laureth Sulfate, czyli detergent anoniowy. Te substancje mają silnie działanie powierzchniowe, tworzą dużo piany, zmniejszają napięcie powierzchniowe wody. W większych stężeniach są stosowane do zwalczania tłustych plam, a także innych zanieczyszczeń.

W jakich kosmetykach znajdziemy SLS?

Przede wszystkim w środkach czyszczących, takich jak mydła, płyny do kąpieli, nawilżające (w tym przypadku tylko z nazwy) żele pod prysznic, szampony, a także w pasty do zębów.

Warto wiedzieć, że SLS w dużym stężeniu jest stosowany w płynach do mycia naczyń, detergentach, odplamiaczach, czy w środkach do prania dywanów oraz w produktach przemysłowych.

Producenci kosmetyków unikają w etykietach informacji o SLS, ponieważ świadomość o szkodliwości tego środka jest co raz większa. Dlatego często używają pochodnych o podobnym działaniu: Sodium dodecyl sulfate, Sodium salt, SDS, Sulfuric acid, Monododecyl ester, Lauryl sulfate sodium salt, Lauryl sodium sulfate, czy Sodium N-doddecyl sulfate.

Inne toksyczne substancje, które znajdziemy w szamponach to: Propylene Glycol (glikol propylenowy, Diethanolamina – DEA, parabeny, 1,4-dioxane (Dioksan 1,4).

Jak działa SLS?

Ma silnie działanie pianotwórcze, czyszczące, dlatego osoby z wrażliwą skórą powinny unikać produktów z SLS. Bardziej delikatne działanie ma SLES. Jednak oby dwie substancje działają podrażniająco, mogą powodować uczulenia, świąd skóry, wywołują atopowe zapalenie skóry, osłabiają włosy i powodują ich wypadanie, nawet uznaje się je za substancje o działaniu rakotwórczym, toksycznym. SLS wnika przez skórę do naszego ciała.  Natomiast substancje toksyczne odkładają się w nerkach, wątrobie, czy nawet w sercu. W przypadku pasty do zębów z SLS/SLES śluzówka jest podrażniona.

Źródło: pixabay.com

Kosmetyki bez SLS

Stosując szampon i inne kosmetyki bez SLS i jej pochodnych zminimalizujemy problem przesuszonej skóry.  Szampon bez SLS powinien pomóc nam w walce z łupieżem, a także zmniejszy efekt wypadania włosów.

Gdzie szukać kosmetyków i szamponów bez SLS?

Znajdziemy je w aptece, szampony i żele pod prysznic, czy płyny do kąpieli może nie należą do najtańszych, ale lepiej ponieść ten koszt, niż męczyć się ze suchą, swędzącą skórą ciała i głowy.