Domowe sauny na podczerwień – zalety i wady

Sauna na podczerwień, nazywana jest również sauną infrared. Została utworzona z myślą o tych osobach, które absolutnie nie mogą korzystać z tradycyjnej sauny parowej, mokrej lub suchej, gdyż jest w niej bardzo wysoka temperatura, a także jest bardzo duszno. W przypadku sauny na podczerwień ogrzewane jest tylko i wyłącznie ciało za pośrednictwem podczerwieni, a nie całe pomieszczenie. W takiej saunie można przebywać do 30 minut, ale koniecznie pamiętajmy o tym, iż wybierając się do takiej sauny na podczerwień, najpierw należy poradzić się lekarza, czy w ogóle możemy z niej korzystać. Jakie są zalety i wady sauny na podczerwień? W tym artykule postaram się pokrótce odpowiedzieć na to pytanie.

Zalety sauny na podczerwień

Po pierwsze wizyta w saunie na podczerwień głęboko odpręża. W obecnych czasach prowadzimy bardzo stresujący tryb życia, warto więc pójść do takiej sauny wypocząć, odpowiednio odprężyć się i zrelaksować. Jest to bardzo cenna zaleta, która pomoże nam się wyciszyć i pozbyć problemu z zasypianiem. Poza tym wizyta w owej saunie poprawia układ krążenia. Dzięki temu nasz mózg będzie znacznie lepiej funkcjonował, gdyż będzie odpowiednio dotleniony. Otóż poprzez dostarczenie prawidłowej ilości tlenu do pozostałych części ciała, będziemy zdrowsi, zmniejszą się stany zapalne, a także odczuwany przy nich ból. Po trzecie wizyta w saunie na podczerwień wzmacnia układ odpornościowy, dzięki czemu, nie będziemy podatni na różnego rodzaju infekcje jesienno – zimowe. Wspomaganie usuwania toksyn z organizmu to również zaleta sauny na podczerwień. Poprzez takie pozbycie się ciężkich toksyn z organizmu, na pewno, poczujemy się zdrowsi, poprawi się też kondycja naszej skóry i samopoczucie. Ponadto wizyta w saunie jest wsparciem w redukcji cellulitu, a także w procesach odchudzania, dzięki temu nasze ciało będzie wyglądało smukło i pięknie. Dzięki wizycie w saunie na podczerwień ogólnie oczyścimy organizm. Jest tak, ponieważ prócz usuwania zbędnych toksyn pomaga redukować nadmiar soli w organizmie oraz zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej. Ostatnią zaletą sauny na podczerwień jest fakt, że wspiera gospodarkę hormonalną, dzięki czemu funkcjonowanie organizmu ulega znacznej poprawie.

Wady sauny na podczerwień
Jedną, jedyną wadą sauny na podczerwień jest fakt, że nie wszyscy mogą z niej korzystać. Dlaczego? Dlatego, iż w przypadku niektórych schorzeń nagrzewanie organizmu nie jest wskazane. Osoby, które cierpią na niedoczynność nadnerczy, czy stwardnienie rozsiane, a nawet ostry uraz stawu (do 48 godzin od urazu) nie powinny korzystać z sauny. Przeciwwskazaniem może być nawet złe samopoczucie w trakcie bądź po nagrzewaniu. Dlatego też, zanim zaczniecie korzystać z sauny, warto skontaktować się z lekarzem, by dowiedzieć się, czy nie mamy żadnych przeciwwskazań.