Domowe sposoby na egzemę

Egzema to nic innego, jak stan zapalny skóry, który najczęściej występuje w kontakcie z określonym alergenem. Jej najczęstszymi objawami jest swędzenie, zaczerwienienie skóry, jak również bardzo nieestetycznymi pęcherzykami albo grudkami. Jak z nią walczyć? Czy istnieją naturalne/domowe sposoby, by pozbyć się egzemy? Tak są! Jakie? W tym artykule pokrótce postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Otóż wiele osób w Polsce, jak i na całym świecie, których dotknęła egzema, zastanawia się, czy można leczyć to bardzo przykre schorzenie domowymi sposobami? Można! Istnieje na to kilka skutecznych metod na to, żeby znacznie zminimalizować dolegliwości ze strony atopowego zapalenia skóry. Jednak pamiętajmy, że należy, mieć świadomość, iż wcale to nie zwalnia z wizyty u lekarza. Dlaczego? Dlatego, że proces leczenia egzemy jest długotrwały i bardzo żmudny. Z tego też względu, aby zakończył się sukcesem, trzeba bezwzględnie, przestrzegać określonych zaleceń. Takimi naturalnymi/domowymi metodami kuracji są przede wszystkim: okłady, napary, dieta i zmiana nawyków higienicznych.

I tak jedną z częściej stosowanych domowych metod na egzemę są okłady. Nie tylko pozwolą zmniejszyć dolegliwości, w tym suchość skóry i swędzenie, ale także przywrócą skórze naturalną szczelność, dzięki czemu możliwe będzie utrzymanie właściwego nawodnienia. Jakie okłady sprawdzą się najlepiej?

Warto sięgnąć po olej kokosowy. Jego szerokie spektrum działania, sprawdzi się również w niwelowaniu egzemy. Dzięki zawartości kwasu laurynowego skutecznie zwalcza bakterie, zabezpiecza skórę przed zewnętrznymi atakami, a także wygładza. Innym skutecznym preparatem może być ocet jabłkowy, soda oczyszczona lub sok z aloesu. Szczególnie należy stosować ten ostatni, ponieważ ma silne działanie przeciwzapalne oraz chłodzące. Co w przypadku tej dolegliwości ma ogromne znaczenie. Również okłady z tartych ziemniaków będą miały kojący wpływ na naszą skórę i pomogą nam przywrócić jej naturalny stan. Natomiast drugą metodą są napary, które stosuje się od wewnątrz.

Sprzymierzeńcem w pokonaniu choroby mogą okazać się napary ziołowe. Tu godne polecenia są napary z koniczyny, a także pokrzywy. Takie ziołowe herbatki warto wypijać kilka razy w ciągu dnia. Zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych także ma kolosalne znaczenie w zwalczaniu egzemy. Podobnie jak w przypadku innych schorzeń. Właściwa dieta może okazać się kluczem do sukcesu.

Od czego zatem zacząć?

Codzienne menu powinno obfitować przede wszystkim w surowe produkty, głównie owoce i warzywa. Zdecydowanie należy zrezygnować z produktów wysoko przetworzonych. Dlaczego? Dlatego, że zawierają wiele konserwantów i sztucznych dodatków, co może wpływać na rozwój choroby. Ponadto jadłospis powinien zawierać znacznie ograniczone ilości mięsa, nabiału i produktów mlecznych. Dobrze jest także unikać produktów zawierających pszenicę oraz kofeinę, szczególnie kawę. Dobrym sposobem jest też zmienić nasze nawyki higieniczne. Jak? W tym przypadku należy unikać długich kąpieli. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą krótkie prysznice w letniej wodzie. Natomiast po kąpieli należy skórę odpowiednio zabezpieczyć, wsmarowując maści natłuszczające. Do mycia nie powinno stosować się zwykłego mydła, ponieważ bardzo wysusza skórę i może przyczyniać się do rozwoju choroby. Wszelkie prace domowe, gdzie wymagany jest kontakt z wodą. Warto wykonywać w zabezpieczających rękawiczkach. Pewne zmiany należy wprowadzić również w garderobie. Powinno się unikać szorstkich tkanin, głównie wełny w ubraniach i bieliźnie, ponieważ podrażniają skórę i nasilają zmiany chorobowe.