Opalamy się, ponieważ chcemy nadać swojej twarzy jednolity koloryt, jednak nie myślimy o tym, jakie słońce może mieć na nią wpływ. Czy opalanie twarzy jest wskazane? Jakie konsekwencje wiążą się z opalaniem twarzy.Opalanie twarzy a proces starzenia skóry
Opalając się na słońcu, często nie wiemy, jakie to może mieć poważne konsekwencje dla naszej skóry. Częste i długotrwałe wystawianie skóry na słońce może się przyczynić do jej szybszego starzenia. Dzieje się tak, ponieważ działają na nią szkodliwe promienie UV, mają one zdolność przenikania do głębokich warstw naszej skóry.
Ciekawostka! Wystarczy 15-20 minut opalania się, aby zostały uruchomione enzymy, które odpowiadające za procesy starzenia się skóry. Jednorazowe pobudzenie tych enzymów powoduje, że są one aktywne przez 72 godziny. Dlatego też nasza kosmetyczka powinna być wyposażona w krem z filtrem.
Sucha skóra, a opalanie
Osoby, które mają suchą skórę, powinny być szczególnie ostrożne, kiedy wystawiają ją na słońce. Także osoby z jasną karnacją powinny uważać. Sucha skóra pod wpływem słońca może ulec większemu przesuszeniu, a co za tym idzie, zacznie się łuszczyć, co z kolei może prowadzić do szybszego starzenia się skóry.
Opalanie twarzy bardzo jasnej karnacji jest wysoce niebezpieczne, jest to jedna z najczęstszych przyczyn oparzeń słonecznych. Poparzona skóra ma osłabiony mechanizm odpornościowy skóry, co podnosi ryzyko powstania różnych odmian nowotworów skóry. Osoby z jasną karnacją powinny unikać słońca i dodatkowo chronić swoją skórę przy pomocy kremu do opalania twarzy z wysokim filtrem.
Zdecydowanie na nie – opalanie skóry z niedoskonałościami
Skóra z niedoskonałościami także nie powinna być opalana. Wiele osób uważa, że słońce może pomóc w walce z trądzikiem, jednak nie ma nic bardziej mylnego. Długotrwałe wystawianie twarzy na słońce powoduje jej przesuszanie, co z kolei w późniejszym czasie prowadzi do wydzielania sebum ze zdwojoną siłą. Dlatego też osoby, które mają problem z trądzikiem, powinny unikać wystawiania twarzy na słońce, a jeżeli już to robią, powinny stosować filtry SPF 50.
Inne przeciwwskazania do opalania
Także osoby, które przyjmują niektóre leki jak preparaty dermatologiczne, antybiotyki, czy tabletki antykoncepcyjne, powinny ostrożnie podchodzić do opalania. Niektóre leki mogą uwrażliwiać skórę na słońce i stać się przyczyną nierównej opalenizny, plam, czy przebarwień dosłonecznych. Także kobiety w ciąży powinny unikać opalania twarzy, ponieważ jest to jedna z najczęstszych przyczyn ostudy, czyli nieregularnych i rozległych plam na twarzy o jasno bądź ciemnobrązowym odcieniu.
Odpowiednie nawilżenie to podstawa, zarówno przed opalaniem jak i po opalaniu musimy zadbać nawilżenie twarzy i całej skóry.