Sebum – jak ograniczyć wydzielanie?

Nadmierne wydzielanie sebum może prowadzić do zaskórników, a nawet trądziku. Co to takiego sebum i jak ograniczyć wydzielanie?

Czym jest sebum?

Sebum jest to łój skórny, który wydzielany jest na całej powierzchni naszej skóry. Choć może się nam wydawać, że wydzielanie sebum przysparza nam samych kłopotów, to jednak jest ono niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszej skóry.

W niektórych miejscach wydzielanie sebum jest mniejsza od np. w przypadku stóp, a w niektórych większe. Najwięcej gruczołów łojowych znajduje się na twarzy, plecach, głowie oraz klatce piersiowej. Gruczoły dzieli się na dwie grupy, gruczoły samoistne i gruczoły, których występowanie zależne jest od mieszków włosowych.

Jak już zostało wspomniane, sebum pełni ważną funkcję w organizmie, to właśnie dzięki niemu skóra nie jest przesuszona, a woda „zostaje” na swoim miejscu. Sebum wchodzi w skład bariery lipidowej skóry, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania i regeneracji.

nadmierne wydzielanie sebum

źródło: pixabay.com

Sebum ma za zadanie:

  • Zabezpieczać skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi
  • Uchronić skórę przed wysuszaniem, wiotczeniem oraz utratą elastyczności
  • Chronić skórę przed bakteriami i grzybami
  • Ułatwić przyswajanie przez skórę składników odżywczych kosmetyków

Niekiedy jednak sebum wydzielane jest w większych ilościach, spowodowane jest m.in.:

Hormonami – estrogen i progesteron przeszkadzają gruczołom w wydzielaniu sebum, a hormony takie jak testosteron pobudzają gruczoły do wydzielania sebum.

Wiek – mniej więcej do 18 roku życia wydzielanie sebum jest zwiększone, a najwięcej sebum wydzielany od razu po urodzeniu. Po 18 roku życia wydzielanie go powinno być mniejsze, natomiast po 40 roku życia niemal ustaje.

Czynniki mechaniczne – nacisk oraz tarcie pobudza gruczoły do większej pracy i nadmiernego wydzielania sebum

Temperatura i godzina – wydzielanie sebum jest większe im bardziej sucho i gorąco jest. Natomiast w ciągu dnia nasze gruczoły łojowe działają najprężniej około godziny 10.

wydzielanie sebum

źródło: pixabay.com

Jak pozbyć się problemu nadmiernego wydzielania sebum?

Przede wszystkim musimy zacząć od odpowiedniej pielęgnacji skóry. Odpowiednie nawilżenie i oczyszczenia pozwala mieć kontrole nad wydzielaniem sebum. Jeżeli problem jest dla nas bardzo kłopotliwy, możemy zadbać o odpowiednie kosmetyki matujące. Gdy nasza skóra świeci się zbytnio, nie warto jej jednak matowić za pomocą pudru, ponieważ ten dodatkowo zatka pory, jako alternatywę możemy wybrać bibułki matujące.

One thought on “Sebum – jak ograniczyć wydzielanie?

  1. Pielęgnacja jest tutaj podstawą, nikt nie będzie czekał do 40-stki, żeby sebum już się tak nie wydzielało

Comments are closed.