Szampon bez parabenów i SLS – co to znaczy?

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi stawia na naturalność. Z tego też względu wolą oni używać szamponów do włosów bez parabenów i SLS. Dlaczego tak jest? Ano dlatego, że coraz częściej naukowcy informują o występowaniu skutków ubocznych oraz negatywnym działaniu tych składników. Mając to na uwadze w tym artykule napisze, co to są te parabeny i SLS.

Zatem czym jest SLS?

Otóż w trakcie mycia włosów bardzo często zauważamy gęstą pianę. Jest to skutek dodania do szamponu do włosów laurylososiarczanu sodu – w skrócie SLS. Jest to bowiem detergent w postaci krystalicznej soli alkoholu laurynowego, który jest klasyfikowany jako środek powierzchniowo czynny. To oznacza, że zwiększa on interakcję między substancjami zawartymi w cieczy, a naszym ciałem. To tak zwane obniżenie napięcia powierzchniowego, które sprawia, iż otrzymujemy gęstą i cudowną pianę. Dodatkowo jeszcze SLS skutecznie usuwa zanieczyszczenia i sebum z naszych włosów. Natomiast jeśli chodzi o parabeny to są to związki, które dodawane są do szamponów do włosów, aby znacznie dłużej zachować żywotność i możliwość korzystania z nich. Otóż parabeny to środki konserwujące, które zapobiegają powstawaniu bakterii i grzybów. Przez ponad 70 lat były stosowane, jako środki konserwujące, ale w ostatnim czasie naukowcy zaczęli kwestionować ich bezpieczeństwo. I tak siarczany to znane substancje drażniące, które działają stosunkowo inwazyjnie na skórę głowy i włosy. A ostatnie badania wykazały, iż są nawet bardziej toksyczne, niż wcześniej przypuszczano. Jeśli natomiast chodzi o parabeny to wywołują reakcję alergiczną i mogą pogłębiać choroby i zaburzenia w obrębie skóry.

Podsumowując powyższy artykuł to tradycyjne, drogeryjne szampony do włosów, które są z wieloma dodatkami syntetycznymi mogą powodować różnorakie skutki uboczne. Z tego też względu najlepszym wyborem są szampony do włosów naturalne, takie jak szampony bez SLS i parabenów. Dlatego naprawdę warto jest się zastanowić, na czym nam tak naprawdę zależy, czy tylko na szybkim efekcie estetycznym, czy może na pełnym bezpieczeństwie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *