Szampon bez parabenów i SLS – co to znaczy?

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi stawia na naturalność. Z tego też względu wolą oni używać szamponów do włosów bez parabenów i SLS. Dlaczego tak jest? Ano dlatego, że coraz częściej naukowcy informują o występowaniu skutków ubocznych oraz negatywnym działaniu tych składników. Mając to na uwadze w tym artykule napisze, co to są te parabeny i SLS.

Zatem czym jest SLS?

Otóż w trakcie mycia włosów bardzo często zauważamy gęstą pianę. Jest to skutek dodania do szamponu do włosów laurylososiarczanu sodu – w skrócie SLS. Jest to bowiem detergent w postaci krystalicznej soli alkoholu laurynowego, który jest klasyfikowany jako środek powierzchniowo czynny. To oznacza, że zwiększa on interakcję między substancjami zawartymi w cieczy, a naszym ciałem. To tak zwane obniżenie napięcia powierzchniowego, które sprawia, iż otrzymujemy gęstą i cudowną pianę. Dodatkowo jeszcze SLS skutecznie usuwa zanieczyszczenia i sebum z naszych włosów. Natomiast jeśli chodzi o parabeny to są to związki, które dodawane są do szamponów do włosów, aby znacznie dłużej zachować żywotność i możliwość korzystania z nich. Otóż parabeny to środki konserwujące, które zapobiegają powstawaniu bakterii i grzybów. Przez ponad 70 lat były stosowane, jako środki konserwujące, ale w ostatnim czasie naukowcy zaczęli kwestionować ich bezpieczeństwo. I tak siarczany to znane substancje drażniące, które działają stosunkowo inwazyjnie na skórę głowy i włosy. A ostatnie badania wykazały, iż są nawet bardziej toksyczne, niż wcześniej przypuszczano. Jeśli natomiast chodzi o parabeny to wywołują reakcję alergiczną i mogą pogłębiać choroby i zaburzenia w obrębie skóry.

Podsumowując powyższy artykuł to tradycyjne, drogeryjne szampony do włosów, które są z wieloma dodatkami syntetycznymi mogą powodować różnorakie skutki uboczne. Z tego też względu najlepszym wyborem są szampony do włosów naturalne, takie jak szampony bez SLS i parabenów. Dlatego naprawdę warto jest się zastanowić, na czym nam tak naprawdę zależy, czy tylko na szybkim efekcie estetycznym, czy może na pełnym bezpieczeństwie?